A különböző éghajlati viszonyok, tenyészcélok nagyban befolyásolták a kutya testfelépítését, viselkedését és nem utolsó sorban szőrtakaróját is. Ennek köszönhető például, hogy az Északi-sarkról származó malamutnak sűrű, tömött bundája, míg a vadászó beagleknak rövid testhezálló szőrzetük van. Íme az alpvető szőrtípusok:
Sima szőrzet: Sokan azt gondolják, hogy a sima és a rövid szőrzet egy és ugyanaz. Pedig ez egyáltalán nem így van. A sima szőrzet sokkal puhább, vékonyabb és nem is olyan sűrű. Gondozása nem igényel sok időt. Elegente hetente egyszer átfésülni. Először használjunk gumikefét, hogy fellazítsuk a szőrzetet, majd keféljük át a kutyát szőrkefével is, mely eltávolítja az elhalt, kihullott szőrszálakat. Sima szőrű kutyák: dobermann, sima szőrű vizslák, angol agár, magyar agár, dalmata.
Rövid szőrzet: Ezeknek a kutyáknak a szőre nemcsak rövid, de sűrű és erős is, valamint a vastag fedőszőr alatt pihés, vízálló aljszőrzet is található, rendszeres ápolást igényelnek, különben a rövid szőr is képes összecsomósodni. Az erre a célra alkalmas, úgynevezett bontókefe használatával kerüljük el, hogy ez bekövetkezzen. Rövid szőrű kutyák: labrador retriever, staffordshire terrier.
Hosszú szőrzet: Ez a típus gyakori fésülést igényel, mert akár 1-2 nap alatt is összegubancolódhat. Először bontókefével keféljük ki a csomókat, ezután jöhet a fémkefe, végül a széles fogú fésűvel fejezzük be a műveletsort. Hosszú szőrű kutyák: skót juhász, afgán agár, bobtail.
Drótszőrzet: Első tapintásra durva, sűrű szőrzet, melyet naponta kell fésülni. A drótszőrű kutyák szőre nem hullik, ezért rendszeresen tépni, vagy nyírni kell. Ezt a műveletet 3-4 havonta kell elvégezni, kezdőknek ajánlatos kutyakozmetikusra bízni. Drótszőrű kutyák: airedale terrier, foxterrier, west higland white terrier.
Göndör szőrzet: Ápolása roppant igényes feladat, ezeket a fajtákat legalább kéthavonta nyírni és fürdetni kell, s naponkénti fésülést igényel. Előny viszont, hogy nem hullik a szőrük, s nem vedlenek. Göndör szőrű kutyák: bichonok, uszkárok. |