--->Luncus oldala<---
B e l p s
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
menu
 
ezz

 
Hziasts

A kutya hziastsa a rgszeti leletek tansga szerint mr a Kr. e. tizedik vezred eltt megkezddtt. Minden bizonnyal krlbell egy idben klnbz helyeken ms-ms farkasfajtkat hziastottak. A legrgebbi, egyrtelmen hzi kutytl szrmaz csontok krlbell tizenktezer vesek. Az ebek megjelennek a piramisok tvben, Assurbanipal palotjban, a grg meskben, a rmai mozaikokon, az zsiai sztyeppken s a kzpkori festmnyeken.

Nemcsak a hzrzk s vadszebek, hanem az lebek is igen hamar kedvelt vlnak, - utbbiak elszr bizonythatan Knban jelennek meg- st egyes felttelezsek szerint a domesztikcis folyamat lezajlsa sorn elszr a kutya trs, bart, kedvenc szerepe jelent, jelenhetett meg. Hangslyoznunk kell, hogy a kilenc bizonytottan magyar kutyafajta mindegyike munkakutya.
Egyes felttelezsek szerint honfoglal seink magukkal hoztk kutyikat. Br a forrsok ritkn emlkeznek meg errl a krdsrl, a kutyatarts elterjedtsgt mutatja, hogy a helysgneveinkben korn megjelennek – leggyakrabban az erdispnsgok terletn - a kutys vadszathoz kapcsolhat helysgnevek. Az Ebes helysgnv mr 1067-ben megjelenik. Az erdispnsgok elsorvadsa, a terletek eladomnyozsa sorn keletkezett okleveleink tesznek emltst az ott lk foglalkozsrl. II. Endre 1235-ben Nyrdot a pcsi pspknek adomnyozza. Az oklevl szerint Nyrd a solymszok s ebek faluja: „terra Narad aucuptum et caniferorum nostrorum”. Az egykor kollektve kivltsgolt vadszok, agrhordozk, nylszok korbbi szerepnek a kora-jkorra egyetlen morzsja marad meg: a szentgli vadszok - mg az 1730-as vekben is - a kirly asztalra vadhssal tartoznak.

A Zsigmond – korabeli kutyatartsi szoksokrl pontos kpet kaphatunk Paolo de Armaninis jvoltbl, aki a mantovai herceg budai kveteknt tartzkodott az udvarban. A kvet jelentsei szerint a herceg vadszebeket kldtt Zsigmondnak slymsza ksretben, akit a kirly itt tartott, hogy tantsa meg embereinek az ebek idomtsnak mvszett.
Tbb ms forrs is arrl tanskodik, hogy fleg a mai Horvtorszg terletn l magyar furak tbbszr kaptak olasz furaktl s viszonzsknt kldtek ebeket ajndkknt Itliba. Kiemelend, hogy ezeket a „vadszkutyacserket” sosem ksrte pnzmozgs. Sajnos arra vonatkoz adatot, hogy ezek a kapcsolatok Mohcs utn megszakadtak-e, s ha igen, mikor, nem talltam. Azt azonban biztosan tudjuk, hogy Zsigmond utdai is nagy gondot fordtottak kutyikra. Mtys kedvenc idtltse a vadszat volt. Egyes felttelezsek szerint a Budtl dlre es Kutyavr a kirly pecreinek s ebeinek lakhelye volt.

II. Ulszl kirly ccse magyarorszgi tartzkodsa alatt hetente egyszer Budafelhvzre vitette kedvenc vadszebt frdeni, s hogy Bjeliczek a ht tbbi napjn is tiszta legyen, kln kutyamosdatt tartott, s az eb szmra rendszeresen szappant vsroltatott. A frszts szoksa Zsigmond herceg tvozsa utn is megmaradt a kirlyi udvarban; II. Lajos 1526-ban, mieltt serege ln dlnek indult, szolglinak meghagyta, hogy ebeit hetente ktszer frsszk meg.
A mohcsi vsz utn a nemesi udvarokban tovbbra is megtallhatak a vadszok, solymszok, pecrek, agrhordozk. A szmadsok tansga szerint helyzetk tovbbra is kivltsgolt; I. Apafi Mihly udvarban a pecrek havi 12 forint brt hztak, amihez teljes ellts s kln „heti pnz” is jrt. Ugyanekkor a fejedelem testrei havi 5 forintot s elltst kaptak! A fejedelemnek egybknt kln agrhordozi s pecrei voltak, a pecrek vezetjt falkanagynak hvtk. Persze a magas fizetsrt kemnyen meg kellett dolgozni. A pecrek feladatai kz tartozott - a vadszatokon a hajts krttel val veznylse mellett - az eltvedt kopk tbaigaztsa, visszavezetse a nyomra, a kutyk ltal elttt vad mielbbi begyjtse, s a vadszat vgn az ebek bevrsa, megetetse. A pusks vadszatok npszerbb vlsa a pecreket, s agrhordozkat lejjebb tasztotta az udvari hierarchiban. Ktelessgeik kz bekerlt a konyhai kisegts is. A XVIII. szzad vgre ez a hivats mr egyltaln nem volt vonz: „llsa az udvarban a legalrendeltebb; senkinek, de neki mindenki, az utols konyhaszolgl is imponlt.” A madarszoknak is szerep jutott a kutyk, st a vadszatoknl hasznlt lovak gondozsnl is. II. Rkczi Gyrgy 1645-ben apjnak rt levelben hrt ad a madarsz - felesge s inasa ltali – meggyilkolsrl, majd hozzteszi: „Vagyon gondvisels az rrkra, vizslkra” .
A kutyatarts tovbbra is a kor divatos ri hobbija maradt. Ezt bizonytjk Kemny Jnos szavai, aki kvetsgben jrtban megemlkezik egy emberrl, akinek a nevt elfelejtette ugyan, de: ”szp lovait… szp agarait„ emltsre mltnak tartja. Szintn rja szinte lesajnlan Bethlen Gborrl, hogy „sok ebeket nem tartott, esztendben hromszor, ngyszer ha kiment vadszni. Kopi circiter 50 ha volt; kt peczr azokhoz; azoknak n vttem tbb hasznt s gynyrsgt…” . jfalvi Sndor szerint az 1700-as vek vgn Erdlyben: ”A mveldst s a j zlst pedig a mnes nagy szma… …a vadszfegyverek, karvalyok, slymok, kopk, agarak s a vadszkutyk mellett szksges pecrek szma hatroz.”

A XVII - XVIII: szzadban a vadszok, solymszok, erdszek, erdkerlk feladatkre egyre inkbb sszemosdott. A fldesr kizrlagos tulajdonnak tekintett vadszati jog csorbtatlansgnak rzse mellett a vadszs, madarszs brletvel kapcsolatos gyeket is sok helyen k intztk. Utbbi aztn a nagyobb birtoktesteken tkerlt az uradalmi hivatalok felgyelete al. Az 1700-as vek kzepre – a tzfegyverek fejldse miatt – mr a magnyos vadszat is lehetv vlt, ezrt aztn a vadhs beszerzse mindennapos feladatt vlt az uradalmak vadszai szmra. Egy 1741-es Ferenczy Gyrgy tiszttartnak rt levl is errl tudost: „Csudlkozom ollyas vadas erdn laknyi az Vrnak se nyulat, se zet, se csszr madarat nem kldeni, a Jgerek mit tesznek.” Sok estben a furak - a vadszattl egybknt trvnyek ltal eltiltott - jobbgyaikra szabtk ki a vadszat ktelessgt. A Thurzk pldul nemcsak nyestadt rttak ki jobbgyaikra, hanem sokszor nagyvadak beszolgltatst is elrendeltk. Thurz Zsuzsnna lakodalmra pldul 33 zet, 185 nyulat s 526 csszrmadarat szolgltattak be. Ilyen esetekben nem jhetett szba a csapdval val vadfogs, hiszen nagy mennyisg friss vadhsra volt szksg, gy felttelezhetjk, hogy a parasztok ktelezettsgk teljestshez ignybe vettk ebek segtsgt is.

A kutyalak felttelezheten ltalban az istllk mellett voltak, m sem az oklevelek , sem a birtokjegyzkek (mint pldul Rkczi birtokainak jegyzke), sem az amgy ptszet- s mvszettrtneti szempontbl fontos forrsknt szmon tartott tlersok nem emlkeznek meg rluk. Szab Istvn szerint Magyarorszgon „ember s llat sohasem lakott egytt” , persze az gynevezett „palots agarak” a kastlyok, krik szobiba is szabadon bemehettek. Az lebek felteheten gazdjukkal egy fedl alatt laktak, errl azonban nem emlkezik meg egyik ismert forrs sem.
Az ebeket termszetesen etetni is kellett. Apor Pter bszkn rja, hogy nagybtyja, grf Apor Istvn olyan gazdag volt, hogy udvarban a htkznapokon is annyit fztek ebdre s vacsorra, hogy „az sok j magyar ftt tket , hanem tlastul adtk az agaraknak, kopknak. Persze nem minden ebnek ment ilyen jl a sora: a Klukni uradalomban a kutykat tart juhsz ngy ebe szmra egy hnapra 3-3 mr zabot s rpt utaltak ki, majd a kvetkez hnapban ezt kiegsztettk ½ mr rlt zabbal. A Batthynyak 1591-es regisztruma szerint : „…az madarsz vizslkra egy kbl rpt”, „…az frjsz vizslkra 8 kbl rpt” utaltak ki. A vadszatok sorn a kutyk az elejtett vadak mjbl, szvbl, tdejbl, s zablisztbl kszlt, leforrzott vacsort kaptak. Franciaorszgban mr XIV. Lajos korban kln fztek az ebeknek. A nekik sttt kutyakenyr mellett egyb kiegsztket is kaptak, s naponta ktszer „tkeztek”.
Egy 1794-es pspkladnyi jegyzknyvben a kvetkezket olvashatjuk: „A nyj juhszoknak Szent-Mihly napig, mivel csak msodmagval szokott lenni, minden htre, azaz 7 napra ngy kenyr azrt rendeltetik, hogy abbl a kutyjnak is juthat.”

A szabad kirlyi vrosok a birtokukban lv erdk vadszati jogt ltalban – rvers tjn - brbe adtk, az ebbl szrmaz bevtelek igen alacsonyak voltak. Sokszor elfordult, hogy a bevtelt a tancsosok maguk kztt elosztottk. Egybknt a vros terletein kizrlag a vrosi polgrok vadszhattak, s k is csak egyedl. Kassa vrosa 1765-ben rendeletben tiltotta meg a kutys vadszatot.
A kutya nem tekinthet egyszer haszonllatnak, ktdse az emberhez mr az korban ismert volt. A kzpkori egyhzi brzolsokon a kutya, mint a hsg szimbluma jelenik meg. Az ebekrl kszlt korabeli lersok, jellemzsek fontos adalkokkal szolglnak neknk.
Miskolczi Gspr a kvetkezket rja: „Ez a mindenek eltt esmretes hzi llat sok virtusokrl dcsrtetik, ugymint: urhoz val hsges szeretetirl, llhatatossgrl, vigyz vltrl, engedelmessgrl, lesen szagl s a dolgokra igen re emlkez vltrl. I. Ez sokkal hvebb a szlgknl, aki mindenkor az ajt eltt vigyz, a hz tjt hven rzi, embernek jjel-nappali hz rzje, s ha vagy lop, vagy barom, vagy idegen ember jr ott krl, szntelen val ugatssal hrr teszi. … II. Minden egyb llatok kztt is alig vagyon msa, melly Urhoz olly szeretettel vlna mint az eb, ki mindenv elksri az Urt, st szaglsval is felkeresi, szavt megesmri, ha meghal is, testt sok ideig el nem hagyja, Ura gyilkost mardossval s szntelen val ugatsval kijelenti, Urrt a tolvajokra rejok ugrik s vlek megvivik.” Apczai Csere Jnos Encyclopaedia cm mvben is hasonl gondolatokkal tallkozunk.

Pethe Ferenc gondolatai akr a dolgozat mottjaknt is szerepelhetnnek: „Fontosabb rsze ez az llat a’ T. Histrinak, mint nmely ember gondoln. Az emls llatok kztt ritka, vagy taln egy sints, melynek az ember tbbet ksznhetne,mint a’ kutynak. Nem azrt neveli s tartja ugyan ezt az ember, hogy abbl valami lelme-, vagy ruhzattyabeli szksgeit ptoln, s terhes munkiban segedelmre legyen, holott mindezeket is feltallni bennek…”. A kutyahsg bizonytka Bldi Pl feljegyzse is, mely szerint egy Krtvly nev vizsla ura halla utn kt htig egyfolytban ordtott, s a trtnethez hozzteszi: „Sok kutyban tbb hvsg van, mint sok gonosz emberben.”

Az ebnevek, a nvadsi szoksok szintn rulkodak. Sokszor valamely kls jegy vagy bels tulajdonsg alapjn adnak nevet, mint pldul: Lompos, Kormos, Csalfa. A psztorok terelkutyiknak gyakran adtak trfs nevet, pldul: Akrmi, Hallode, Mitvisz. Egy rgi hiedelem szerint a vz megvdi az ebet a veszettsgtl, ezrt sokszor folynevet adtak a kutyknak. ( Pldul Gvadnyi Jzsefnl: Saj, Rudnai Zsigmond listjn Szva. ) Takts Sndor szerint az ebek trk nevei – pldul: Szultn, Szokol, Csausz, Tatr - a kutyk szrmazsra utalnak.
A harctrr vltoz Magyarorszgon megszaporodtak a gazda nlkli, kbor ebek is. A brandenburgi vlasztfejedelem orvosnak 1686-os feljegyzse szomor llapotokrl ad hrt: „A lerombolt vrosok s falvak megvadult kutyival volt tele az orszg, amelyek mint a farkasok, megtmadtk az embert s llatot, kikapartk a hullkat s szthurcoltk a csatatereken. ” Kornis Gsprrl rva jfalvy a kvetkezket jegyzi meg: ”ton-tflen madarat, kutyt, macskt, nha vadat is futtba-rptibe sszevissza ltt, …”. Felttelezheten Kornis Gspr csak a gazdtlan, vagy tilosban jr hzillatokat vette clba.

Forrs: Napraksz trtnelem

 

Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.